
FAQ – Najczęściej Zadawane Pytania
Cel Projektu „Uczelnie Przyszłości”
Projekt umożliwia osobom studiującym na naszej Uczelni realizację autorskiego Indywidualnego Projektu Innowacyjnego (IPI) poprzez uczestnictwo w modelu kształcenia opartego na indywidualnej ścieżce edukacyjnej. Ten innowacyjny model edukacji określany jest w Projekcie jako Model Edukacji Spersonalizowanej (MES).
Co to jest Indywidualny Projekt Innowacyjny (IPI)?
Indywidualny Projekt Innowacyjny (IPI) to przedsięwzięcie realizowane przez Osobę uczestniczącą w Projekcie indywidualnie lub w wyjątkowych sytuacjach przez maksymalnie trzyosobowy Zespół (szczegółowe warunki uczestnictwa w Projekcie i realizacji IPI przez Zespół są określone w Regulaminie Rekrutacji i Uczestnictwa w Projekcie „Uczelnie Przyszłości”). Projekt ten powinien odpowiadać na ważne potrzeby społeczne (m.in. z zakresu edukacji, rynku pracy, ochrony zdrowia, wyłączenia społecznego, dostępności usług/produktów dla osób z niepełnosprawnościami) czy biznesowe.
Kto może uczestniczyć w Projekcie?
Projekt jest dedykowany studentom PP, którzy obecnie studiują na drugim lub czwartym semestrze studiów stacjonarnych I stopnia (nabór marzec 2025).
Jakie korzyści osiąga osoba biorąca udział w Projekcie?
Osoba biorąca udział w Projekcie:
- będzie mogła zrealizować swój Indywidualny Projekt Innowacyjny, na który, po spełnieniu wymogów określonych „Regulaminem Rekrutacji i Uczestnictwa w Projekcie „Uczelnie Przyszłości”, otrzyma stypendium w maksymalnej wysokości 20 000 zł,
- będzie objęta Indywidualnym Planem Edukacyjnym (IPE). Jest to plan wypracowany z dedykowanym danej Osobie uczestniczącej w Projekcie/realizującej IPI Opiekunem z Uczelni, który określa jakie działania w ramach Projektu są jej najbardziej przydatne oraz w jaki sposób są uznawane uzyskane efekty uczenia się na poczet programu studiów,
- będzie uczestniczyła w wyjazdowym tygodniu projektowym (koszty dojazdu i uczestnictwa pokrywa NCBR), konsultacjach projektowych, mikrokursach,
- będzie objęta wsparciem Opiekuna z Uczelni, Mentora naukowego i Mentora biznesowego,
- w ramach poszczególnych działań będzie mogła uzyskać określoną liczbę punktów ECTS zaliczanych na poczet studiów (szczegółowe informacje na ten temat są zawarte w Regulaminie Rekrutacji i Uczestnictwa w Projekcie „Uczelnie Przyszłości”).
Czy przystępując do Projektu powinno się mieć jakiś pomysł na innowacyjne przedsięwzięcie?
Tak. Pomysł ten jest zgłaszany w elektronicznym formularzu zgłoszeniowym MS Forms. W trakcie uczestnictwa w Projekcie możliwa jest zmiana zadeklarowanego w formularzu pomysłu na IPI.
Czy zdobywane podczas udziału w Projekcie punkty ECTS będzie można wymieniać na punkty ECTS przypadające na przedmioty objęte regularnym tokiem studiów?
Tak. Poszczególne aktywności, w ramach Projektu, za które otrzymuje się punkty ECTS można wymienić na przedmioty objęte tokiem studiów. Osobom odpowiedzialną za przeprowadzenie tego procesu jest dedykowany Opiekun z Uczelni.
Jak długo będzie trwał udział w Projekcie?
Udział w Projekcie jest poprzedzony rekrutacją do Projektu. Rozpocznie się ona 1 marca 2025 roku i potrwa do 16 marca 2025. Ogłoszenie listy osób zakwalifikowany do uczestnictwa w projekcie nastąpi najpóźniej 28 kwietnia 2025. Od 5 maja do 26 września 2025 Osoba uczestnicząca w Projekcie będzie brała udział w różnych działaniach, których celem jest przyjęcie IPI do realizacji. Po akceptacji IPI zostaną podpisane umowy stypendialne i rozpocznie się realizacja IPI, której zakończenie przypada na 30 września 2026.
Uwaga: Zespół Projektowy zastrzega sobie prawo zmian w harmonogramie Projektu.
Gdzie znajdę szczegółowe informacje o Projekcie? Kto udzieli mi szczegółowych informacji?
Szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na stronie https://mes.put.poznan.pl/ oraz na stronie NCBR.
Podstawowym dokumentem określającym warunki rekrutacji i uczestnictwa w Projekcie jest Regulamin Rekrutacji i Uczestnictwa w Projekcie „Uczelnie Przyszłości”
Zainteresowane osoby mogą skontaktować się bezpośrednio z Zespołem MES działającym na PP lub z Koordynatorem MES.
Na etapie uczestnictwa w Projekcie i realizacji IPI osobą wspierającą uczestnika jest dedykowany Mu Opiekun z Uczelni.
Jak odbywa się rekrutacja do Projektu i w jakich terminach?
Przystąpienie do Projektu odbywa się poprzez dopełnienie formalności rekrutacyjnych. Rekrutacja prowadzona jest dwuetapowo:
Etap I
- Wypełnienie elektronicznego formularza zgłoszeniowego MS Forms dostępnego na stronie https://mes.put.poznan.pl/rekrutacja/
UWAGA:
Formularz będzie aktywy od 1 marca 2025 do 16 marca 2025 (do godziny 23:59).
Formularz ten można wypełnić tylko poprzez konto w usłudze Microsoft Office365 Education, które jest zarejestrowane dla adresu e-mail typu „imię.nazwisko@student.put.poznan.pl”. Jeżeli jeszcze nie masz takiego konta to instrukcje do jego utworzenia znajdziesz pod tym adresem: LINK.
- Ocena formalna i merytoryczna zgłoszonych projektów dokonywana przez właściwe podmioty.
- Lista rankingowa osób zakwalifikowanych do Projektu oraz lista rezerwowa zostanie opublikowana 4 kwietnia 2025 na stronie internetowej projektu https://mes.put.poznan.pl/
- Jeśli nie zgadzasz się z decyzją możesz się odwołać, tylko 11 kwietnia 2025
Etap II
- Udział w Assessment Centre. Termin od 7 kwietnia 2025 do 18 kwietnia 2025
- Publikacja listy osób zakwalifikowanych do uczestnictwa w projekcie na stronie https://mes.put.poznan.pl/. Lista ta zostanie ogłoszona najpóźniej do 28 kwietnia 2025
Jestem wśród osób zakwalifikowanych do Projektu. Co teraz?
Osobom zakwalifikowanym do udziału w Projekcie zostanie przydzielony Opiekun z Uczelni. Jego główne zadanie to wspieranie podopiecznych w opracowaniu i realizacji Indywidualnego Planu Edukacyjnego (IPE). Opiekun skontaktuje się z Osobą uczestniczącą w Projekcie po ogłoszeniu wyników rekrutacji.
Po zakwalifikowaniu do Projektu każda Osoba uczestnicząca w Projekcie zobowiązana jest do wypełnienia i złożenia Formularza Osoby uczestniczącej.
Jakie etapy obejmuje udział w Projekcie i w jakim okresie będą one realizowane?
Udział w projekcie obejmuje:
- Przygotowanie Indywidualnego Projektu Innowacyjnego (IPI)
Celem tego etapu jest opracowanie przez Osoby uczestniczące w Projekcie IPI, a w szczególności harmonogramu działań projektowych z kamieniami milowymi, budżetu Projektu oraz prezentacji, która zostanie przedstawiona podczas obrony IPI przed Biznesowym Zespołem Innowacyjnego Kształcenia (BZIK). Zespół ten po zapoznaniu się z IPI podejmie decyzję o przyjęciu go do realizacji lub odrzuceniu.
W celu odpowiedniego przygotowania IPI uczestnicy w ramach tego etapu realizują:
- Wyjazdowy tydzień warsztatowy, który trwa 5 dni. Udział w tygodniu warsztatowym jest obowiązkowy. Termin wyjazdu to 5 maja 2025 – 9 maja 2025. Koszty uczestnictwa pokrywa NCBR;
- Konsultacje projektowe – spotkania z pracownikami Uczelni w wymiarze 15 godzin dydaktycznych obejmujących przygotowanie IPI, w szczególności harmonogramu z kamieniami milowymi, budżetu oraz prezentacji dla BZIK. Udział w konsultacjach projektowych jest obowiązkowy.
- Przygotowanie IPE wraz z Opiekunem z Uczelni. Opiekun z Uczelni przedstawia IPE do akceptacji Koordynatorowi MES na Uczelni.
Prace nad przygotowaniem IPI do obrony przed BZIK i przygotowaniem IPE trwają od 9 maja 2025 do 2 czerwca 2025.
- Obrona przed BZIK
Osoba uczestnicząca jest zobowiązana do obrony IPI przed BZIK. Jest to zespół, w którego skład wchodzą przedstawiciele otoczenia społeczno-gospodarczego i który zatwierdza IPI do realizacji.
Osoba uczestnicząca ma prawo do trzykrotnej obrony IPI przed BZIK w następujących terminach:
- 16 czerwca 2025 – 4 lipca 2025 – I szansa obrony przed BZIK
- 2 września 2025 – 10 września 2025 – II szansa obrony przed BZIK
- 22 września 2025 – 26 września 2025 – III (ostatnia) szansa obrony przed BZIK
- Realizacja IPI
Realizacja IPI przewidziana jest w terminie 1 września 2025 - 30 września 2026.
W jej ramach mają miejsce następujące działania:
- podpisanie umowy stypendialnej (w okresie 1 września-30 września 2025). Po zatwierdzeniu IPI do realizacji przez BZIK, Osoba uczestnicząca w Projekcie podpisuje z Uczelnią umowę stypendialną, na podstawie której otrzymuje stypendium w wysokości maksymalnie 20 000 zł. Środki te służą pokryciu kosztów realizacji IPI, zgodnie z budżetem zaakceptowanym przez BZIK. Osoba uczestnicząca w Projekcie, która zakończyła z sukcesem prezentację przed BZIK i realizuje IPI jest określana jako Osoba realizująca IPI,
- współpraca z Opiekunem z Uczelni i Mentorami. Osoba realizująca IPI otrzymuje wsparcie organizacyjne Opiekuna z Uczelni w zakresie realizacji IPE oraz co najmniej dwóch Mentorów (naukowego i biznesowego) w zależności od przyjętego IPE, w tym tematyki IPI w łącznym wymiarze nie więcej niż 150 h dydaktycznych,
- osiąganie kamieni milowych. Osoba realizująca IPI jest zobowiązana do osiągania założonych kamieni milowych. Akceptację wykonania kamieni milowych potwierdza Osoba realizująca IPI, Opiekun z Uczelni, Mentor naukowy, Mentor biznesowy oraz Koordynator MES na Uczelni,
- uczestnictwo w Mikrokursach. Osoba realizująca IPI musi uczestniczyć w co najmniej jednym Mikrokursie, a maksymalnie może uczestniczyć w trzech Mikrokursach. Tematykę Mikrokursu proponuje Osoba realizująca IPI wraz z Opiekunem z Uczelni w ramach opracowanego IPE.
Uwaga: Zespół Projektowy zastrzega sobie prawo zmian w harmonogramie Projektu.
W jaki sposób zostaną zorganizowane konsultacje projektowe? Czy Osoba uczestnicząca w Projekcie powinna się z kimś kontaktować?
Konsultacje projektowe przewidziane są na okres 9 maja 2025 do 2 czerwca 2025. Osoba uczestnicząca w Projekcie powinna ustalić szczegóły związane z konsultacjami ze swoim Opiekunem z PP.
Co jeżeli nie uda mi się pozytywnie uzyskać pozytywnej oceny mojego projektu podczas obrony przed BZIK?
Osoba uczestnicząca w Projekcie ma prawo do trzykrotnej obrony IPI przed BZIK w wyznaczonych terminach najpóźniej do końca pierwszego semestru uczestnictwa w Projekcie. Jeżeli ostatnie z podejść zakończy się niepowodzeniem udział w Projekcie zostaje przez danego uczestnika zakończony.
W jakim okresie trwa współpraca z Opiekunem z Uczelni i jakie są jego zadania?
Opiekun z Uczelni współpracuje w uczestnikiem Projektu podczas całego okresu uczestnictwa i realizacji projektu.
W szczególności Opiekun jest odpowiedzialny za:
- opracowanie wraz ze studentami i koordynatorem projektu indywidualnego planu edukacyjnego;
- weryfikacja jakie mikrokursy może zrealizować uczelnia, jakie kompetencje mentorów są potrzebne studentowi do realizacji jego celów;
- wsparcie studenta w praktycznej stronie zorganizowania MES, tj. zwolnień/zaliczeń przedmiotów i semestrów regularnego toku studiów;
- monitorowanie motywacji studenta dzięki byciu z nim w regularnym kontakcie (rozmowy, spotkania);
- wspieranie studenta we wszelkich kwestiach technicznych i organizacyjnych związanych z realizacją kształcenia w modelu MES;
- zaangażowanie w proces rekrutacji oraz monitorowania efektów kształcenia studentów w systemie;
- administrowanie systemem do monitorowania efektów kształcenia.
W jakim okresie trwa współpraca z Mentorami i jakie są ich zadania?
Współpraca z Mentorami trwa podczas realizacji IPI. Osoba realizująca IPI otrzymuje wsparcie od Mentora biznesowego, który jest przedstawicielem otoczenia społeczno-gospodarczego i pomaga Osobie realizującej IPI przy wdrożeniu rezultatów IPI. Drugim mentorem jest Mentor naukowy, który wspiera rozwój naukowy Osoby realizującej projekt. Wsparcie to nie może przekroczyć 150 godzin dydaktycznych.
W jaki sposób Mentorzy będą się kontaktować z osobami realizującymi IPI? Czy to Osoba realizująca IPI powinna się z nimi kontaktować?
Osoba realizująca IPI powinna ustalić szczegóły związane z tematyką, formą i terminami spotkań z Mentorami ze swoim Opiekunem z PP.
Na co można przeznaczyć przyznane w ramach Projektu „Uczelnie Przyszłości” stypendium?
Stypendium może być przeznaczone wyłączenie na porycie kosztów realizacji IPI. Do kosztów realizacji IPI należą w szczególności: zakup materiałów, odczynników, sprzętu (np. komputer) oraz korzystanie ze specjalistycznego sprzętu niedostępnego na Uczelni, udział w konferencjach, realizacja badań terenowych i inne wydatki wspierające realizację IPI.
Czy realizacja IPI będzie w jakiś sposób kontrolowana?
Tak. Należy realizować kamienie milowe założone w IPI. Akceptację wykonania kamieni milowych potwierdza Osoba realizująca IPI, Opiekun z Uczelni, Mentor naukowy, Mentor biznesowy oraz Koordynator MES na Uczelni.